Regulácia populácie metských holubov v súlade s welfare

Krátke informácie o tom ako holubníky fungujú a aké sú jeho výhody:

Mestské holuby dnes osídlili všetky mestá sveta. Nejedná sa o divoké, ale o zdivočené domáce zvieratá. Pochádzajú z holuba skalného a preto majú definované potreby ako hniezdenie vo vysokých výklenkoch, rímsach a lietane v kŕdľoch. Mestské holuby sú verné k miestu výskytu. Holuby sú veľmi prispôsobivé a vysoké domy slúžia ako náhrada skaly. V priebehu domestifikácie bol skalný holub modifikovaný a dokáže odchovávať mláďatá po celý rok. Rodičovský pár môže za optimálnych podmienok ročne vychovať až 12 mláďat. 

 

Existujú rôzne druhy holubníkov: 

  • Komorové holubníky (vybudované na budovách s plochou strechou) 
  • Komorové holubníky (vybudované vo vnútri budov)
  • Stĺpcové holubníky
  • Holubie veže

Výhody holubníkov sú: 

  • Znesené vajíčka sú nahradené umelými, týmto môžeme 100% zabrániť liahnutie novej populácie
  • Väčšina holubieho trusu zostane v holubníku, pretože v ňom holuby ostávajú nielen celú noc ale aj väčšinu dňa
  • V kombinácii s odchytom holubov vieme počty regulovať rýchlejšie ( s odchytom Vám vieme pomôcť)
"Všetky holubníky nám výrába externá spoločnosť priamo na zakázku podľa danej lokality. Spoločnosť sa už desaťročia venuje výrobe holubníkov, aby spĺňali všetky požiadavky welfare, boli plne fuknčné, nešpatili okoliu a zvýšili atraktivitu voči Vašej konkurencii"
Jaroslav Kanát ml.
Konateľ

MESTSKÝ HOLUBNÍK a jeho CIEĽ

Cieľom je skoncentrovať holuby na jedno miesto, zabezpečiť hygienické podmienky a postupne obmedzovať reprodukciu, čím sa populácia dostane pod kontrolu a počty sa začnú postupne znižovať. Ide o systémové riešenie.

Výstavbu mestského holubníka využívajú hlavne susedné štáty, najbližší príklad je Rakúsko.

 

PRINCÍP

Princíp mestských holubníkov je jednoduchý. Holubom sa vyčlení povala, postaví priestor ktorý vyhovuje zadávateľovi, kde sa prikrmujú a vďaka tomu zhromažďujú z celého okolia. Holubníky sa pravidelne čistia a dezinfikujú. Vajíčka sa neustále odoberajú a nahrádzajú umelými, z ktorých sa nevyliahnu mláďatá. Tým sa zabraňuje ďalšej reprodukcii a prírastkom v populácii.

Postupným starnutím populácie, prirodzeným úhynom, lovom dravcom a odchytom pomocou pascí sa dá postupne množstvo holubov dostať pod kontrolu. Je to jedno z lepších humánnych a systémových riešení, ktoré by mohlo dlhodobo fungovať.

CENA

Cena je u každého projektu individuálna, záleží či mestský holubník (výstavbu) realizujeme my, ak áno z akých materiálov a v akej veľkosti. Treba počítať s tým že projekt „holubník“ je na niekoľko rokov, aby sme dosiahli zníženie populácie. 

Rozpočet na holubník je rozdelený na cenu za:

  • zriadenie holubníka– jednorazová cena
  • a cena za mesačnú starostlivosť (opatrovateľ, kŕmenie, voda, dezinfekcia, čistenie, výmena znášok, prípadné veterinárne poplatky a mnoho iného, ..)

 Ak sa rozhodneme využit už existujúcu povalu, kde sú holuby naučené a „zabývané“ je cena 600€/mesačne za údržbu. ( v cene je  aj 500ks umelých vajíčok, cena sa bude navyšovať o 1ks umelé vajíčko v hodnote 0,20€/ks)

Trvanie zákazky: min. 12 mesiacov

*Ceny sú uvedené bez DPH